Wkłady do zniczy – jakie wybrać?

znicze

Jednym ze sposobów na wyrażenie szacunku bliskim zmarłym jest zapalanie na ich grobach zniczy. W związku z coraz większą świadomością ekologiczną społeczeństwa, coraz więcej osób decyduje się na zakup porządnego znicza i wielokrotną wymianę wkładów do zniczy – takie rozwiązanie sprawdza się nawet przez wiele lat! Warto jednak wiedzieć, że rodzaj kupionego wkładu również ma znaczenie – może realnie wpłynąć na długość spalania, szczególnie w różnych porach roku. 

Wkłady do zniczy – jakie rodzaje są dostępne?

Producenci zniczy i wkładów oferują klientom szeroki wybór wkładów – na rynku dostępne są różne rodzaje, które mają odpowiednie zastosowanie. Wkłady wykonane są z różnych materiałów, mają więc odmienne właściwości. Najczęściej spotykane wkłady do zniczy to:

– wkłady parafinowe – najbardziej popularne wkłady z parafiny, które cechują się długim spalaniem. Parafina jest stosunkowo tanim materiałem, w związku z czym wkłady te charakteryzują się niską ceną i łatwą dostępnością. 

– wkłady olejowe – są to wkłady znacznie wyższej jakości niż parafinowe, w ich skład wchodzi mieszanka parafiny i oleju. Takie połączenie to długi czas spalania, jednak warto zauważyć, że poprzez znaczną część oleju w składzie są droższe od parafinowych. 

– wkłady woskowe – to najmniej popularny rodzaj wkładów. Wynika to z faktu stosunkowo wysokiej ceny naturalnych wosków, jednocześnie dodać należy, iż są one dość trwałe w spalaniu. Najczęściej widywane są na cmentarzach w formie otwartych zniczy w glinianych naczyniach. 

wkłady do zniczy

Czym kierować się przy wyborze?

Wbrew pozorom, wcale nie wielkością czy ceną! Przy wyborze odpowiedniego wkładu do zniczy kierować się należy temperaturą, jaka panuje w danej porze roku. Temperatura może znacznie wpłynąć na długość spalania wkładu. Producenci zniczy i wkładów jednoznacznie wskazują, że najlepsze wkłady na zimę to wkłady olejowe. Wkład olejowy jest odporny na działanie niskiej temperatury, nawet w wysokich mrozach będzie spalał się długo. Latem z kolei zdecydowanie lepiej sprawdzi się wkład parafinowy, który – według producentów zniczy i wkładów – odporny jest na działanie wysokiej temperatury i nie traci właściwości. 

Dopiero po wyborze odpowiedniego materiału, warto zwrócić uwagę na wielkość wkładu – wkład nie powinien wystawać ponad znicz! Nie jest wtedy odpowiednio ochroniony od wiatru, jednocześnie opala, a nawet spala zamknięcie znicza, czym skraca jego żywotność. Zbyt mały w stosunku do znicza wkład może znów tracić stabilność i przewracać się, co spowoduje wylewanie wosku i niewłaściwe spalanie. 

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego wkładu do zniczy powinien pokierowany być powyższymi wskazówkami, nie intuicyjny. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie sprzyja planecie – warto, by troska o zmarłych szła w parze z dobrem wspólnym.